Категорії
Чернівцям 612

«Місто зберегло свій дух. А фасади ми з часом зробимо»

Директорка муніципальної бібліотеки імені Анатолія Добрянського Леся Щербанюк – про свою роботу та любов до Чернівців

Про себе

«Завжди з гордістю кажу, що я родом зі славної Теребовлі – уділу князя Василька. Коли 40 років тому приїхала до Чернівців, і гадки не мала, що буду працювати у бібліотеці, ще й на такій посаді.

За першою освітою я фізик: закінчила фізичний факультет (кафедра напівпровідникових матеріалів). Пізніше вступила на бібліотечне відділення Чернівецького обласного училища мистецтв імені Сидора Воробкевича і отримала кваліфікацію провідного бібліографа. Це скрупульозна і педантична робота. Її треба любити, а ще володіти систематичним мисленням. Тут мені стала в нагоді фізична освіта.

Люблю повторювати: якщо небо має щодо нас певні плани, воно створить відповідні умови і відправить туди, де ми маємо бути. Так сталося і зі мною. Спочатку я працювала у зовсім іншій сфері – на військовому заводі. Та коли завод припинив роботу, доля привела мене до обласної наукової бібліотеки імені Михайла Івасюка. Там я пропрацювала 10 років. А коли готували до відкриття муніципальну бібліотеку імені Анатолія Добрянського, я кілька місяців абсолютно безкоштовно упорядковувала там фонди. А перед відкриттям управління культури запропонувало мені очолити бібліотеку».

Я розуміла, що роль книги катастрофічно втрачається. Тож усе робила, щоби привернути увагу до бібліотеки

Леся Щербанюк, директорка муніципальної бібліотеки імені Добрянського

Про роботу

«У жовтні виповнилося 15 років з дня відкриття нашої бібліотеки. Пригадую, у 2005 році у Чернівцях почалася масова комп’ютеризація, набули широкої популярності ігрові автомати. Я розуміла, що роль книги катастрофічно втрачається. Тож усе робила, щоби привернути увагу до бібліотеки. Ми відкрили багато авторських програм. Краєзнавиця Марія Никирса працювала над програмою «Історія вулиць та її жителів», поетеса Тамара Севернюк проводила літературні заняття з творчою молоддю. Дизайнерка Світлана Крачило вела проект «Міський силует». Спочатку всі дивувалася, що «у бібліотеці моду показують». Але це була красива європейська мода.

11 років тому ми відкрили сайт бібліотеки. Там немає політики, гороскопу, коронавірусу. Лише література та історія Чернівців. Наприклад, література рідного краю для учнів з 5 по 10 класи. Цим розділом активно користуються вчителі та школярі. Особливо потужно сайт запрацював під час карантину.

Я постійно стежу за літературними новинками і намагаюся роздобути для нашої бібліотеки кожну нову вартісну книжку.

По всьому світу у збереження бібліотек вкладають дуже великі кошти. Ми, на жаль, поки що цим не можемо похвалитися. Все ж нашу бібліотеку, наскільки це можливо, фінансово підтримують.

Про плани розповідати – річ невдячна, бо небо може з них посміятися. Дасть Бог, зробимо дуже розкішне видання про Чернівці. Та конкретніше розповісти про це поки що не можу».

Про місто

«З дитинства знала, що буду жити в історичному місті. Жодного разу не пожалкувала, що обрала саме Чернівці. Куди б не їхала, все одно хочеться повертатися сюди. Мені тут добре. Я відчуваю це місто. Хоча знадобилося більше десяти років на те, щоби його зрозуміти. Буковинці інші, ніж галичани. Інша культура, історія. Усе це наклало відбиток на ментальність, поведінку. Але мені подобається відкривати тутешніх людей. І дуже приємно, коли мене вже вважають чернівчанкою.

По всьому світу у збереження бібліотек вкладають дуже великі кошти. Ми, на жаль, поки що цим не можемо похвалитися

Леся Щербанюк, директорка муніципальної бібліотеки імені Добрянського

Справжнім скарбом є те, що місто має свою енергетику. Воно ще не зазнало агресивного втручання сучасності і зберегло свій дух. Це найголовніше. А фасади, дороги ми з часом зробимо».

Біографія

Щербанюк Леся Ілярівна – багаторічна директорка муніципальної бібліотеки імені Анатолія Добрянського, дослідниця історії Чернівців.

Народилася у Теребовлянському районі Тернопільської області. Закінчила фізичний факультет Чернівецького державного університету. Друга спеціальність – провідний бібліограф (закінчила бібліотечне відділення Чернівецького обласного училища мистецтв імені Сидіра Воробкевича).

Працювала на військовому заводі. Попри це, не пропускала мистецьких подій – творчих зустрічей з Богданом Ступкою, Анатолієм Солов’яненком, Ліною Костенко та іншими. Модерував ці зустрічі відомий філолог, викладач ЧНУ, заслужений діяч мистецтв України, Почесний громадянин міста Чернівці, лауреат премії імені С. Воробкевича Анатолій Добрянський.

У 90-их роках Лесі Ілярівні запропонували роботу в обласній науковій бібліотеці імені Михайла Івасюка. Коли готувала бібліографічний покажчик про Анатолія Добрянського, він показав їй свою величезну бібліотеку.

У 2003 році А. Добрянський помер, а у 2005 році на його честь відкрили муніципальну бібліотеку. Очолила її Леся Щербанюк.

Наразі в основних фондах налічується 27 300 книг та літературних журналів. Значну частину книгозбірні складають приватні бібліотеки відомих чернівчан: Анатолія Добрянського, Петера Деманта, Надії Бабич, Ігоря Буркута, Йосипа Ельгісера, Василя Селезінки, Валерії Фірсанової та багатьох інших.

Автор – Галина Олійник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *