Категорії
Чернівцям 612

«Старенький єврей обійняв мене і заплакав: «Ти – старий чернівчанин!»

Історик Ігор Буркут до Дня міста-2020 отримає нагороду «Почесний громадянин міста Чернівців»

«Коли потрапив на практику до психіатричної лікарні, побачив, що це не лікарня, а тюрма». Фото: tva.ua

Про себе

«Я з дитинства мріяв здобути декілька професій. Мені завжди було цікаво дізнаватися щось нове. У мене й батько мав декілька професій і в усіх був успішним. Тож я теж хотів так. І, здається, цього досяг. Працював медиком, потім став істориком, політологом, журналістом, науковцем, педагогом…

Моя перша професія була медична. Я закінчив медучилище і працював у лікарні. Дуже радий, що маю медичну освіту. Без неї, мабуть, не дожив би до 73 років зі своїм станом здоров’я. Спочатку хотів стати лікарем-психіатром. Та коли потрапив на практику до психіатричної лікарні, побачив, що це не лікарня, а тюрма. Тоді вирішив, що краще вже мені вивчати суспільство через історію.

Дуже радий, що маю медичну освіту. Без неї, мабуть, не дожив би до 73 років зі своїм станом здоров’я

Ігор Буркут, історик, політолог

Та головне для мене – завжди залишатися людиною, яка допомагає іншим. Вважаю, якщо комусь у чомусь доброму допоміг, то недарма прожив життя».

«У це місто закохався з перших секунд, щойно побачив». Фото: tva.ua

Про роботу

«Зараз продовжую писати, співпрацюю з місцевими виданнями. У газеті «Версії»  вже тривалий час публікую великий цикл «Історія України». Частину моїх статей, які друкувалися в «Буковинському журналі», вдалося оформити в книгу, присвячену подіям російсько-української війни та ідеології російського імперіалізму.

Для мене головне продовжувати робити те, що роблю».

Про місто

«Народився і виростав не в Чернівцях, проте місто дуже добре знаю з 1954 року. У це місто закохався з перших секунд, щойно побачив. Тоді, коли ми переїхали міст через Прут, я побачив чернівецький трамвай – отой старий жовто-блакитний. Розумієте, що таке жовто-блакитний колір для галичанина… Ще звернув увагу на фантастичну чистоту чернівецьких вулиць. Чернівці тоді були одним із найчистіших міст Союзу. З 1968 року я вже тут мешкаю постійно.

Чернівці – унікальне місто. Колись один із провідних істориків світу Тофік Ісламов приїжджав всюди. Під час розмови він сказав мені, що у світі залишилися лише два міста, в яких ще є трохи Австро-Угорщини: це Чернівці і Трієст в Італії.

…звернув увагу на фантастичну чистоту чернівецьких вулиць. Чернівці тоді були одним із найчистіших міст Союзу…

Ігор Буркут, політолог, історик

Ще тут особливі люди. Якось вже в часи незалежної України до мене на зупинці підійшов старенький єврей. Він запитав німецькою, як проїхати кудись. Я, наскільки вмів, відповів йому німецькою. Він почув у моїй німецькій єврейське слово. І звернувся до мене вже на ідиш. Я йому теж відповів на ідиш. Далі він звернувся до мене польською. Я без проблем йому відповів, адже польська для мене – практично рідна. Далі ми перейшли на українську, а наприкінці – на румунську. Раптом мій співрозмовник мене обійняв, почав плакати і сказав: «Du bist alter Сzernowitzer!» («Ти – старий чернівчанин!»). Для мене це був дуже великий комплімент, тому що Чернівці – це місто моєї любові…

«Для мене головне продовжувати робити те, що роблю». Фото: gazeta.ua

Біографія

Ігор Григорович Буркут – науковець , педагог, журналіст, політолог, громадський діяч.

Народився 24 березня 1947 року у Ростовській області (Росія).

Предки Ігоря Буркута, тікаючи від безземелля, переселилися на Північний Кавказ з Гуцульщини, з села Буркут (тепер це Івано-Франківська область). Дід Олексій при оформленні документів взяв собі за прізвище назву свого села.

Батько Григорій був учасником Другої світової війни, мав декілька поранень. Його виходила медсестра воєнного госпіталю Марія, в 1945 році вони одружились.

Ігор Буркут навчався до восьмого класу в школі міста Чортків на Тернопільщині, потім вступив до медучилища. В 1968 році вступив на заочне відділення історичного факультету Чернівецького державного університету. Через три роки перевівся на стаціонар.

Фото: tva.ua

Навчаючись на останньому курсі, Ігор Буркут влаштувався на роботу у Чернівецький краєзнавчий музей. Після отримання диплому залишився там на постійну роботу, а через деякий час перейшов на роботу на кафедру всесвітньої історії Чернівецького університету.

У доробку Ігоря Буркута – близько 1700 публікацій в українських та зарубіжних виданнях, більше десятка книг. Серед них – «Зброя останньої надії проти зброї відчаю», «Русинство: минуле і сучасність» та інші.

За особливі заслуги перед територіальною громадою міста Чернівців та з нагоди 612-річниці Дня міста сесія міськради проголосувала за присвоєння Ігорю Буркуту звання «Почесного громадянина міста Чернівців».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *